HTML

Szőlész-borász

A gyöngyösi szőlész-borász szakon tanulóknak...

Friss topikok

Első posztnak egy kis reklám a szülőföldemről

zsolooHUN 2011.11.06. 20:34

"Ne feledd, honnan jöttél, hová tartasz, és miért teremtetted a zűrzavart, melynek közepében ülsz."

Úgy gondolom, mint kezdő "blogger", olyan témát választok az első posztomnak, ami nagyon közel áll hozzám. Bár már csak vendégként járok haza, Dél-Baranya, azon belül is Mohács, azon belül is Újmohács mindig is fontos helyet foglal el a szívemben. Nagyon jó látni, hogy  végre megélénkül a szőlő és bor termelés, egyre többen látják az ebben rejlő lehetőségeket. A területről a következőt írja mohács város weboldala:

"A Mohács-Bóly Fehérborút hazánk egyik legkisebb történelmi borvidéke, a pécsi borvidék részeként Hásságytól Dunaszekcsőig húzódik. A Mecsektől dél-délkeletre kiterjedő borvidéken átlagos tengerszint feletti magassága 130-250 méter.

Az itt termelt nedűk illatban, zamatban gazdag, testes fehérborok. Jellemző szőlőfajták a chardonnay, a sauvignon blanc, a rajnai rizling, olaszrizling, királyleányka és a zöld veltelini, de megjelenik a cserszegi fűszeres és az ottonel muskotály is. Jó évjáratokban finom savösszetételű pecsenyebor készül a borvidék ritkaságának számító csomorika-juhfark terméséből. A pécsi borvidék jellegzetes szőlőfajtája, a cirfandli kis területen van jelen, de kiváló minőségű borok készülnek belőle. A jellegzetesen fehérboros vidéken az utóbbi időben egyre több kék szőlő fajtát telepítettek, melynek a szomszédos szekszárdi és villányi borvidékekkel megegyező minőséget adnak."

Szerencsére a város turisztikai értékei is nagyban hozzásegítenek, hogy még jobban fellendüljön ez az apró borvidék, mely személyes tapasztalataim alapján is, kiváló borokat termel. Ezek közül is kiemelkedik a 2003-an alapított kézműves családi borászat, a Planina Borház, mely visszatérve a régi korokhoz, főként vörös borokat termel. Mindezek mellett természetesen megtalálható a palettán mind a fehér mind a rosé is. Hangulatos környezetben várják az oda látogatókat a kis panzióban, mely alatt a pincében végig kóstolhatóak a ház borai. A kézműves borászatnak megfelelően, a borok díszítő címke is népi motívumokkal büszkélkedik, melyeket nem más, mint a helyi grafikus művész, Tatai Tibor tervezett.

Bővebb információk a borvidékről, illetve a borászatról az alábbi linkeken érhetőek el:

Mohács város honlapja

Planina Borház

Tatai Tibor saját weboldala

Címkék: borvidék tibor mohács tatai planina

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://szoleszborasz.blog.hu/api/trackback/id/tr33359369

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jollin8 2011.11.06. 21:48:48

Nagyon jó ajánló! Mohácson nem jártam még és
Cirfandlit sem kóstoltam, de nagyon kíváncsi lennék rá. Ha tudsz, egyszer hozz belőle. Köszi!

jollin8 2011.11.06. 22:18:35

A busójárásos címkék nagyon tetszenek!

zsolooHUN 2011.11.07. 10:58:55

@borboszi: Köszönöm, igyekeztem. Majd tartunk egy kóstolót, ha sikerül összehozni:)
süti beállítások módosítása