HTML

Szőlész-borász

A gyöngyösi szőlész-borász szakon tanulóknak...

Friss topikok

Pincelátogatások - Thummerer Pincészet - Noszvaj

jollin8 2011.11.07. 21:17

2011. november 4.-én pénteken Lefler Péter Tanárúr szervezésében a II. évfolyamosokkal Noszvajon jártunk a Thummerer Pincészetben.

A pincészetnél Thummerer Vilmos lánya, Éva fogadott. Édesapjával - egri lévén - már többször találkoztam borbemutatókon, borfesztiválokon. Magas, határozott egyéniség, törhetetlen akarattal, következetességgel, aki egyszemélyben irányítja a gazdaságot. "Apa dönt mindenben" mondja Éva, és csodálattal figyelem, hogy tud egy ember ennyi feladatot ellátni, ilyen következetes és szigorú munkamorállal és ráérző képességgel. Szakmai elhivatottságát a borászok is elismerik, az Egri Borvidéken a legtisztességesebb és legcsendesebb borászok között emlegetik. A család büszke rá, hogy fokról fokra hozták létre a pincészetet, mintegy 90 hektárnyi saját telepítésű szőlőt dolgoznak fel és sem hitel sem befektető nem terheli őket. 

Thummerer Vilmos tudatosan készült borásznak, a Kertészeti Egyetemen tanult, majd évekig virágkereskedőként dolgoztak, hogy a szükséges tőkét előteremtsék. 1984 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borászattal. Először Egerben tartottak fent két kisebb pincét, majd mikor kinőtték ezeket, Noszvaj mellett vásároltak meg egy 2000 m²-es egykori uradalmi pincét, amit több, mint 100 éve kézzel vájtak a vulkanikus tufa kőzetbe. Jelenleg a bővítések következtében mintegy 4000 m² az alapterülete. A régi ágakban nagyhordós és palackos, míg az új ágakban főleg kishordós érlelés történik. A pince kiegyenlített természetes klímája (10-12°C, 80-85%-os páratartalom) ideális körülményeket biztosít a borok érleléséhez. 

A 90 hektár saját telepítésű szőlőterületének mintegy 80%-a kék, 20%-a fehér szőlő. A gazdaságot széles szőlőfajta-választék jellemzi. 

fehérek: Királyleányka, Leányka, Chardonnay, Ottonel muskotály, Tramini, Zenit, Sauvignon blanc

vörösek: Kékfrankos, Cabernet sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Pinot noir, Syrah, Blauburger, Kadarka.

Az ültetvények csillagpont szerűen vannak a központi pincészethez képest többek között az egri Mészhegy, Áfrika, a noszvaji Tekenőháti, Csókás, Kőkötő, a novaji Juszalagos, a szomolyai Nagyvölgy és Szérőhely dűlőben.

A kiemelt dűlőkön, mint a Tekenőháti is (Pinot noir), a tőketerhelés a minőség érdekében igen alacsony, 1-1,5kg/tőke.

Új kísérletezés Cabernet dorsa (Cabernet sauvignon és Dornfelder keresztezése) és Csóka szőlő telepítése a régi ültetvények helyén. A Cabernet dorsa előnye a korábbi érésen túl, hogy a hűvösebb klímát is jobban bírja.

 

technológia:

A fehér borok nagy része reduktív technológiával, irányított erjesztéssel készül, de már fehér barrique különlegességek is megjelentek. 

A vörös borok 2-4 hetes héjon erjesztéssel készülnek, 1,5-2 évig hagyományos tölgyfahordóban érlelődnek és legalább féléves palackos érlelés után kerülnek forgalomba. Barrique hordóban (tölgyfa hordó, kb. 225 liter) fejlődik pl.: a Vili papa cuvée, Pinot noir és néhány válogatás. Trust hordókat használnak, médium és méduim+ pörköléssel elsősorban kishordókat és közepes méretűeket (1000-4000 liter). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vendéglátás, borkóstoltatás:

A pincészetnél kialakított kóstoltató teremben boresteket, borvacsorákat rendeznek. A borokhoz illő ételeket helyben, az épített kemencében sütik.

A Noszvajon lévő Magtár épületét nemrég felújították és fogadóként üzemeltetik. 

értékesítés:

A pincészet elsősorban hazai éttermekbe, szállodákba és bortársaságoknak szállít. Ezen kívül szinte minden nagyobb áruházláncban megtalálható egy szűkített szortimenttel. Külföldi értékesítésük minimális, főleg Belgiumba, Svájca, Dániába, Németországba, Lengyelországba és Csehországba történik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

eredmények:

1995-ben "Az Év Bortermelője"

2011-ben "Az Év Pincészete"

kóstolt borok:

 

 1. Egri Csillagok 2010: 50%-ban Leányka + Királyleányka. A fennmaradó rész: Chardonnay + Tramini + Sauvignon blanc. (12,5 alc) Reduktív technológiával készítve, hozzáadott szénsavat nem tartalmaz, természetes széndioxiddal palackozva. 

A palack címkéje eltér a megszokott, hagyományos, merített papír hatású, visszafogottan elegáns stílustól. Egy nőalak látható rajta. Ki-ki ítélje meg, hogy mennyire tetszik neki.

Az Egri Csillag az Egri Borvidék Bikavérhez hasonló új márkanév törekvése. A bor védett eredetű, a megalkotott szabályozás legalább 4 szőlőfajta-összetevőt ír elő, melyek felének kárpát-medencei fajtának kell lenni. Továbbá a muskotály jellegű fajtákat 30%-ban maximálja.

A bor erős, elegáns, virágos, mézes illattal rendelkezik. Hosszú utóíz és finom savak jellemzik. 

 2. Egri Chardonnay barrique 2009: nagy extrakttartalom, alacsony savak jellemzik. Medium+ pörkölésű Trust hordókban érlelve.

Battonage technológia: kis tölgyfahordós (barrique) hordós erjesztés és seprőn tartás, többszöri felkeveréssel. 

Extrakttartalom: a bor szárazanyagtartalma. Az extrakt szénhidrátokból, glicerinből, nem illó savakból, nitrogéntartalmú vegyületekből, cserző- és színanyagokból, valamint ásványi anyagokból áll.  

 3. Kékfrankos Válogatás 2006: pár ezer palackos tétel. Első önálló fajtamegjelenése a szőlőnek, előtte nem készített a pincészet. A bor egy éves nem újhordós érlelést kapott. Hordóválogatás. 20 hónapos palackos érlelés. (14,5 alc) Intenzív színanyag, érett tanninok. A Válogatások (Kékfrankos, Cabernet sauvignon, Shiraz) palackok címkéje eltér a megszokottól. 

Kevésbé meggyes jellegű, inkább fűszeres és konyakos illat és zamat. 

4. Cabernet Sauvignon Válogatás 2006: Hosszú héjon erjesztéssel és érleléssel készült. A bor 21 hónap ászkolt hordós érlelést kapott. (14,5 alc) 

Gyümölcsös, málnás illatok, telt íz, hosszú kerek utóízzel.

5. Bikavér Superior 2006: Az összetétel 13 éve változatlan, csak az arány változik évjárattól függően. 4 fajtából házasítják, az alapbor mintegy 50%-ban a Kékfrankos, emellett Cabernet Sauvignon, Merlot és Blauburger.

Csak a legkiemelkedőbb évjáratokban készül. A 2006-os az első évjárat, hogy Cabernet Franc is van a Superiorban. Az alapborokat 1 évig külön-külön érlik, összesen 17 hónapot hordóban, majd további 1 évet pihen palackban.

Bikavér: a ma érvényben lévő Egri Bikavér Szabályzat szerint az Egri Bikavér olyan borházasítás, amelynek nem lehet fajtajellege. Készítéséhez a következő szőlőfajták boraiból kell minimum  3-at felhasználni: Kadarka, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Portugieser (régebben: Kékoportó), Pinot Noir, Blauburger, Kékmedoc és Zweigelt. A Bikavér borokat legalább 1 évig kell fahordóban érlelni. 

A 2002-es évjárat óta egy új minőségi kategória is létezik: az Egri Bikavér Superior. Ezt a bort a fent emlíett 10 szőlőfajtából legalább négynek a borát házasítva kell elkészíteni úgy, hogy egy fajta aránya sem haladhatja meg az 50%-ot és nem lehet kevesebb 5%-nál. Csak a szüret utáni második évben hozható forgalomba. 

Gyümölcsös, összetett illat. Ízében gazdag fűszeresség jellemzi. 

6. Egri Muskotály 2010: Alacsony alkoholtartalom és szőlőből származó maradék cukor.

Illatában muskotályos, tiszta, mézes, virágos. Ízégben is könnyed, nem szirupos.

Érdekessége a pincészetnek a vörös édes Tréfli cuvée és a fehér édes Egri Muskotály megléte piaci érdekek és vásárlói szokások miatt. 

Ráadásként két pálinkát kóstoltunk.

Jelenleg 8-9 féle pálinkája van a pincészetnek évjáratos fajta szerint szelektált törköly- és seprőpálinkák. A feldolgozott szőlők után kiváló alapanyagok maradnak a pálinka főzéshez. A kékszőlő esetében a hagyományos héjon-erjesztéses feldolgozást és a préselést követően a vörös törköly, míg a fehér borok irányított erjesztés után keletkezett seprő adja a pálinka alapját. A főzéshez egy szépen felújított és korszerűsített hagyományos kisüsti rendszerű lepárlót használnak.

A megkóstolt 2004-es törköly és seprő pálinka 42-es alkohollal markáns befejezése volt a kóstolásnak. Nekem a törköly ízlett jobban, erőteljes és markáns illat és zamat jellemezte.

(sajnos nem tudtam, csak telefonnal fényképezni, a minőségüket szánom-bánom)

 

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://szoleszborasz.blog.hu/api/trackback/id/tr123361991

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zsolooHUN 2011.11.08. 13:30:06

Nagyon jó cikk, tetszik a leírás!:)
süti beállítások módosítása